Sára a Jakub

Vítejte na naší cestě životem, kterou nám zkřížila smrtelná nemoc zvaná mukopolysacharidóza III. typu.
Vítejte v Holandsku....


pondělí 30. dubna 2012

Rehabilitace

Před několika dny jsme opět navštívili ambulanci dětské rehabilitační lékařky. Od naší poslední návštěvy došlo ke změně lékařů, a tak jsme měli možnost poznat "naši" novou doktorku. S jejím přístupem k dětem (i k nám) jsme byli velmi spokojeni - děti citlivě a kompletně vyšetřila, vše nám důkladně vysvětlila a navrhla další "triky", které jim dopomohou k lepšímu držení těla.

O tom, že stáčení špiček chodidel směrem k sobě je u Sanfilippo dětí typickým projevem jejich nemoci, jsem psala již mnohokrát.  U Sárinky je taková chůze naprosto nepřehlédnutelná (narozdíl od Kubíka), navíc zhoršená tím, že při chůzi dopadá na vnější strany chodidel. Je nasnadě, že takový styl chůze neprospívá celkovému držení těla. Sárinka zaujímá (dle slov lékařky) "pohodlný" postoj - chodí s vystrčeným bříškem a zadkem, a tak si nesmírně přetěžuje bederní páteř. Podobné znaky v držení těla našla i Kubíka, ale v minimální míře.

Kubíček během dne často a sám mění polohy - chodí, sedí, dřepí, sedí "na bobku", poskakuje na místě, polehává a ze všeho nejraději hopsá na rehabitačním míči (na ovále či fazoli, jak říkáme doma). Má neuvěřitelnou výdrž. Nepřeženu, když napíši, že na míči dokáže proskákat cca 5 hodin denně. Takové cvičení velmi dobře prospívá jeho držení těla.

Sárinka - to je jiné kafe. Celé dny doslova "prochodí". Dopolední a odpolední procházky v kočárku jsou pro ni odpočinkem od jejího neklidu. Podle lékařky musíme zintenzivnit protahování chodidel, lýtek a nově i kyčlí a pokračovat ve cvičení na míčích (na ovále i na velkém kulatém míči), aby přetěžovaným zádům a nožkám ulevila a "srovnala" je. Naštěstí tato cvičení Sárinka neodmítá, jen je potřeba ji v pravou chvíli odchytit a trochu motivovat.

Lékařka vřele doporučila i hopsání na trampolíně a byla nadšená, když jsme jí řekli, že je pro děti již objednaná (o tom více v jiném příspěvku). Není nutné, aby na ní děti skákaly samy (to už by Sárinka ani nezvládla), mohou na ní sedět nebo klečet, a pokud trampolínu rozpohybuje někdo jiný, automaticky začnou "vyrovnávat", a tak zapojují svaly, které jsou ochablé.

Tak už se těšíme na nadcházející ohlašované letní dny a na tu trampolínu - nepochybně to bude atrakce pro celou rodinu:-)

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Zavadilci,
mam velikou radost, ze jste dali o sobe vedet ;-) trampolina je skvela vec. Taky jsme ji kupovaly jako rehabilitacni pomucku a moc nam pomohla. Kez pomuze i Vam. Preji Vam krasne proslunene dny a pohodove deti. Myslim na Vas, Lucie.