Sára a Jakub

Vítejte na naší cestě životem, kterou nám zkřížila smrtelná nemoc zvaná mukopolysacharidóza III. typu.
Vítejte v Holandsku....


středa 28. prosince 2011

Vánoce

Letošní vánoční svátky proběhly podle našeho očekávání. Jinými slovy -  proběhly tak, jak jsme předpokládali, protože jsme do nich žádná očekávání nevkládali. To je pro nás jediný spolehlivý prostředek proti zklamání, která nehodláme opakovaně prožívat. Vzpomínka na zklamání z průběhu minulého Štědrého dne, kdy si Kubíček nevšiml ani stromu, který zabíral třetinu obývacího pokoje (natož dárků pod ním), ještě úplně nevybledla.

 Jak tedy vypadaly letošní předsváteční a sváteční dny? Jako obvykle - vše jsme nachystali v předstihu. Stromeček jsem nazdobila 22.12.za poslechu koled a s milou asistencí Sárinky, která projevovala nadšení. O stromečku a Vánocích jsme jí povídali již od října a okna jsou vánočně nazdobená již několik týdnů - připravená tedy byla. (Kastlová okna mají tu obrovskou výhodu, že mohu ozdoby vložit do vnitřního prostoru - do úrovně jejích šmátravých prstíků a zvědavých očí. Ozdob se pak může dotýkat  a těšit se z nich, ale nemůže je strhnut nebo zničit.) 
 
 Již třetí rok nám stromeček zdobí jen slaměnky a dřevěné miniatury navléknuté mašličkami přímo na větévku (žádné kovové háčky nepadají v úvahu).
 23.12. jsem připravila bramborový salát (upravený tak, aby chutnal i dětem), Martin zase rybí polévku, letos poprvé vyvařenou jen z vnitřností, abychom nemuseli bojovat s kostičkami. Ze stejného důvodu jsme letos na štědrovečerní večeři poprvé zvolili jinou rybu než kapra. Losos upečený v alobalu byl dobrou (a na přípravu mnohem jednodušší) alternativou. Cukroví napekla tchýně.(Ještě před dvěma roky jsem s dětmi snažila - ale již tenkrát s vypětím všech sil - o něco, co se mělo podobat pečení lineckého.)

Sváteční 24. prosinec si zřejmě děti chtěly užít, takže Sárinka vstávala ve tři hodiny ráno (jako každý cca třetí den), Kubíček v 4.20 (jako každý den posledních šesti týdnů). Nezklamali:-)

Abychom mohli se Sárinkou zhlédnout nějakou pohádku, museli jsme Kubíčkovi pustit druhou televizi, která je napojená jen na DVD přehrávač. Vánoce - nevánoce, jeden z nás sledoval s Kubíčkem Prasátko Pepu, Krtečka a Žížaláky, zatímco druhý z nás bavil a uklidňoval v jiné místnosti Sárinku (jeji časné vstávání se samozřejmě odrazilo na četnosti a intenzitě jejího poplakávání...raději bych měla napsat řvaní...) a jedním okem sledoval pohádku. Tak jsme se střídali až do večerních hodin.

Večeře proběhala již tradičně na etapy - nejdříve jsme nakrmili děti, pak se v rychlosti najedli my. Žádný přípitek, žádný pěkný vánoční zvyk, žádná návštěva dětské odpolední "půlnoční" se nekonaly. Tyto krásné a k Vánocům neodmyslitelně patřící prvky jsme byli chopni s dětmi naposledy absolvovat před třemi lety. Od té doby každým rokem přizpůsobujeme a "ořezáváme" Štědrý den, až se zdá, že se Štědrému dni podobá pramálo...

Není nám dopřáno sledovat v dětských tvářích napětí vzrůstající s blížícím se příchodem Ježíška, těšit se z jejich radosti při rozbalování dárečků. ...Snad jen u Sárinky jsme na pár sekund zaznamenali radost z knížky, kterou jí Ježíšek nezapomněl přinést.

Ve 20.30 jsme s Martinem uložili děti, usadili jsme se na sedačku a podívali se spolu na Tři oříšky pro Popelku. Pak už byl čas jít spát. (Nebýt Štědrého dne, spát bychom šli zároveň s dětmi.)
25.12. jsme obšt'astnili svou návštěvou tchýni. Opět proběhlo rychlé dárečkování, též se obešlo bez zvonění zvonečkem a bez prskavek... Oběd, cukroví a domácí vánočka byly vynikající! Sárince se podařilo v tátově objetí po obědě usnout, takže jsme u babičky vydrželi až do odpoledních hodin. Cesta zpět se neobešla bez příšerného Sárinčina ječáku.
U babičky Hanky.

Od dětství je v nás hluboce zakořeněno, že Vánoce nejsou bez návštěvy jesliček kompletní. Druhý svátek vánoční jsme tedy děti vzali do nedalekého poutního místa s krásným kostelem a klášterem. V boční části kostela jsou vystaveny památné dřevěné jesličky. Kubíček alespoň koukal (ikdyž bez zájmu), Sárinka byla tak nadšená (alespoň se to tak zpočátku jevilo... nebo se v uzavřeném prostředí bála?...,  nebo byla příliš unavená, protože opět brzy vstávala?...ale to jedno, jsem unavená z neustálého hledání příčin jejího křiku...), že začala plakat po první fotce, kterou jsem udělala (to je ta, kterou jsem uveřejnila).
Takže jsme rychle opustili prostor kaple, nebot' přicházeli další návštěvníci. Snažili jsme se ji uklidnit se slibem, že v kostele uvidí rozsvícené stromečky. Nepovedlo se. Ten ječák byste nechtěli slyšet. A tak Sáruš křičela před kostelem a dovnitř jsem se dostala jen já s Kubíčkem. Náš výlet, kterým jsme chtěli dětem (i sobě) zpestřit den, trval pouhých 20minut, a to i s jízdou tam a zpět.

Tolik z prožití našich vánočních dnů. Pokud se Vám zdá, že horší už to být ani nemohlo, tak se mýlíte. Byli jsme rádi, že jsme děti těsně před Vánocemi vyléčili z nachlazení, že měla Sárinka radost z koled a ze stromečku a že Kubíček prožil svátky v tichosti a bezdůvodně nekřičel.

Martin letošní svátky uzavřel slovy: "Tak jsme ty Vánoce letos dobře přežili."

9 komentářů:

Marie řekl(a)...

Jste zlatí,že jste to takhle zvládli.Přeji krásný Nový rok 2012,dobrého asistenta,který by ván vše pomohl lépe snášet.

Anonymní řekl(a)...

Mila Moni, mam velikou radost, ze jste Vanoce prozily v relativnim klidu a jiz bez nachlazeni. mas pravdu. Je lepsi moc neocekavat a pak byt mile prekvapen, nez-li byt zklaman...Stromecek je nadherny a deti sladke. Preji Vam, at je Kubicek zase tichy broucek a Sarinka lepe spinka. Moc na Vas myslim, pa Lucie

Naty řekl(a)...

Monika, veľa, veľa sily, pokoja, šťastia a lásky do života vám prajem. Aby vám to s manželom stále klapalo a aby sa aj na vás konečne usmialo šťastie... :-)
Prajem dobrý rok 2012

Amelie řekl(a)...

Jsem ráda, že jste to tak dobře zvládli. To brzké vstávání by mě zničilo...Krásné fotky. Moni, moc na vás myslím, každý den vzpomínám. Přeju sílu do dalšího roku a hodně zdraví všem.

Miška řekl(a)...

Milá rodinko,jste šikulky šikovný,zvládli jste ty sváteční dny skvěle!!!
Přeji Vám pokojný vstup do nového roku.Stále tak klidného Kubíska jako je,Sárinku lépe spinkající,pevné nervy a pomocníky co se stanou druhou rodinou.
Myslím na vás.

AndyPan řekl(a)...

Přeju hodně síly do dalšího roku a musím souhlasit, že váš stromek je opravdu nádherný..vkusný, ty jednoduchost mu sluší.

ať jsou vaše dny co nepokojnější..

Justynka a Lucka řekl(a)...

Ahoj rodinko,jsem moc ráda,že jste Vánoce prožili v klidu,vstávání je hrozné sama to důvěrně znám.Přejeme jen to nejlepší do nového roku,hlavně rodinou pohodičku a spokojené děti,máme Vás rádi:-)

Anonymní řekl(a)...

Jste skvělí. Všichni. Nemáte to jednoduché, ale přes všechny teripétie dokážete být šťastni, proudí z Vás pozitivní energie. Málokdo to umí. Přeji dobré věci do dalších dnů... Renata

Blogger řekl(a)...

Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

Přidejte se k úspěšným Spojte se s více než 4 miliony investorů a obchodníků ze 170 zemí

Otevřené obchody na eToro: 227,651,647