Sára a Jakub

Vítejte na naší cestě životem, kterou nám zkřížila smrtelná nemoc zvaná mukopolysacharidóza III. typu.
Vítejte v Holandsku....


sobota 16. dubna 2011

Brána nebes

Opět jsme se dočkali dnů, které nabízí bohatší výběr k využití času stráveném venku. Zalíbila se nám myšlenka krátkých odpoledních výletů, již jsme vyzkoušeli již minulý víkend.

V srpnu uplynou dva roky od chvíle, kdy jsme se přistěhovali do vesničky nedaleko Brna. Mnohokrát jsme slyšeli o nedalekém věhlasném klášterním komplexu a často projíždíme kolem poutačů vybízejícím k jeho navštívení. Dnes jsme se uznali, že je načase, abychom to místo se zajímavým názvem - Brána nebes - poznali. 
 Nelitovali jsme. Kouzelné, tiché místo, z něhož dýchá klid  a kus naší historie. 
Areál kláštera patří k nejvýznamnějším středověkým stavebním památkám  u nás. Samotný klášter je vybudovaný v románsko–gotickém slohu pro řeholi cisterciaček, který založila kolem roku 1233 královna Konstancie, vdova po Přemyslu Otakaru I. Rozsáhlému komplexu vévodí románsko-gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 Nejcennějším prvkem baziliky Nanebevzetí Panny Marie, perlou ve střední Evropě jedinečnou, je původní portál z doby založení kláštera, který dal klášteru název – Brána nebes.
 Klášter byl během staletí několikrát zpustošen či zrušen, ale také znovu obnoven.
 Jsme obklopeni komplexem budov a náhle, kde se vzal, tu se vzal,....
...objevil se potok - spíš rychle proudící říčka. Jak rychle se objevila, tak po deseti metrech zase zmizela. Trošku jsme znejistěli. Jaká tajemství se ukrývají pod našima nohama?
 Čas na občerstvení - pro děti pokaždé nejoblíbenější část jakéhokoli výletu.
 Točená zmrzlina byla osvěžující, děti jsou klidné, a tak ještě vyrážíme prozkoumat klášterní okolí. O několik set metrů dále, na kopci, vidíme další kostel. Copak jim jeden velký a slavný nestačí? :) Jdeme se na něj podívat. Ale ouha. V tu ránu se ocitáme na místním hřbitově. (To mi připomnělo známou scénu z Ranče u Zelené sedmy:)
  "Když už jsme tady ...Škoda nevyužít další příležitosti k vyfocení románsko-gotického kostela. Tentokrát víc z dálky a z výšky :)"
Aby těch křížů nebylo pro jeden den málo:)...Ale to už nám Sárinka začíná "oznamovat", že těch zážitků začíná mít tak akorát dost, je třeba se rychle vrátit zpět k autu.

Pro děti nejzajímavější objekt celé exkurze vyskočil z dutiny stromu.


Obyčejný Mourek:)
 
Součástí areálu kláštera je skupina 18 lip. Jsou staré více než 350 let.
Téměř nepředstavitelné.

 Další krásné místo, které se nám podařilo poznat. Začínáme mít tyto krátké (kvůli Sárince max 1,5-2 hod dlouhé) poznávací výlety v oblibě.

5 komentářů:

AndyPan řekl(a)...

No vypadá to, že jste si užili..moc pěkné fotky, Moniko

Amelie řekl(a)...

Prima den..a krásné fotky!

Lenka řekl(a)...

Moc hezké fotky, Brána nebes je naprosto úžasná. Je bezva, že jste si společně s dětmi užili hezký den.

Anonymní řekl(a)...

Moni, vidím, že Tvé nadšení pro historii zužitkuješ i při krátkých výletech a při prezentaci naší historie na stránkách - my tam byli před lety taky, bylo tam hezky, ale mnou ta historie a data tolik nacloumají,jde vidět, že Tebe to stále bere a to je fajn
Martina

Anonymní řekl(a)...

Moni, mate kolem sebe opravdu nadhernych mist. A tva dokumentace nema chybu. Mam radost z kazdych takovych krasnych fotek. Monika