Sára a Jakub

Vítejte na naší cestě životem, kterou nám zkřížila smrtelná nemoc zvaná mukopolysacharidóza III. typu.
Vítejte v Holandsku....


neděle 14. března 2010

Pláč versus pláč

Zvykli jsme si na častý Sárinčin pláč. Na pláč z důvodu nejrůznějších pádů, drobných úrazů, únavy, nočních děsů, přivykli jsme na křik při přebalování, oblékání, vyslékaní, umývání rukou, při návštěvě lékaře, na pláč a vztekání, když nemůže jít tam, kam chce, mít, to co chce atd. atd. Takový pláč je nám "srozumitelný", mající opodstatnění, je to pláč "normální". Takový pláč "používají" i jiné děti. .... No dobře, asi ne děti ve věku 4,5 let, ale děti jedno či dvouleté. Ostatně neurolog na naší poslední lednové kontrole postavil Sárinčin vývoj a její reakce na úroveň ročního dítěte, takže tyto "typy" pláče jsou - vzhledem k jejímu "novému" věku - úplně v pořádku.

Poslední dobou ale Sárinka pláče "pláčem", kterému v ten okamžik nerozumíme. To se snad za pláč ani nedá považovat, to jsou spíše "výbuchy" řevu, při kterých jí doslova čiší hrůza z očí, snaží se někde skrýt a je k neutišení.  Strašně rádi bychom jí rádi nějak pomohli a ušetřili ji takových chvil, ale neznáme důvod těchto reakcí. Ne vždy, ale obvykle se nám tu příčinu podaří rozluštit až po druhém nebo třetím "záchvatu". Většinou jsou to zanedbatelné, zcela běžné situace, věci apod.
Např. taková její reakce nastává, když sleduje jinak oblíbené DVD o Krtkovi a kalhotkách a na obrazovce se objeví velký ušatý pes - horský záchranář jedoucí zachránit Krtkova kamaráda sněhuláka, který se začíná teplem rozpouštět. Asi ji děsí ty jeho velké vykulené oči.
Jiná situace - musíme hlídat, kdy skončí díl O pejskovi a kočičce, jak dělali dort, nebot' mezi tímto dílem a následující pohádkou je krátká pauza vyplněná hrou na housle, a to je další problémová situace - ty housle znějí stašně smutně a to jí nedělá dobře.
Pro představu uvedu ještě jeden moment - nesnese sportovní zpravodajství na TV Nova, kde se na obří obrazovce za  hlasatelem odehrává sportovní utkání - hlavně hokej nebo fotbal..... Bojí se též některých lidí, mořských vln objevujících se v některých reklamách, nezvyklých pohybů, fénu apod.

Žádné komentáře: